PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

 praca za granicą w czasie koronawirusa

Czy Polacy nadal chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy?

Aktualne dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) informują, że na emigracji przebywa obecnie ponad 2,5 mln osób. Kierunki, które stale cieszą się największym zainteresowaniem to Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia. Pandemia koronawirusa sprawiła, że sytuacja na rynku pracy zmienia się bardzo dynamicznie, zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Chęć wyższych zarobków i życie na lepszym poziomie sprawia jednak, że Polacy nadal chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy. Nic w tym dziwnego. Średnia krajowa w Polsce w I kwartale 2020 r. to 5331,47 zł, co daje ok. 30 zł za godzinę. Dla porównania w Niemczech najniższa krajowa to około 41 zł.

Polacy za granicą pracują w różnych branżach. Koronawirus spowodował, że płace w niektórych branżach mogły ulec zmianie. Sytuacja wygląda podobnie jak w Polsce, czyli najbardziej ucierpiały branża gastronomiczna, hotelarska i turystyczna. Za granicą są jednak także inne chętnie wybierane przez Polaków branże, w których zarobki Polaków nie są zagrożone.

Jak wygląda sytuacja w państwach, do których Polacy chętnie emigrują?

Bez wątpienia pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na światową gospodarkę. W związku z tym praca w niektórych branżach jest obecnie bardziej niepewna.  Mimo że wiele ofert pracy stało się nieaktualnych, zagraniczni pracodawcy wciąż chętnie zatrudniają jednak Polaków. Gdzie można znaleźć dobrze płatną pracę w dobie koronawirusa?

Niemcy

Najwięcej ofert pracy dla Polaków można znaleźć w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi chętnie zatrudniają Polaków między innymi do pracy na produkcji, w magazynie, do pracy fizycznej lub na roli. Praca Polaków za granicą w Niemczech to bezpieczny wybór. Nawet jeśli pracodawca odeśle pracowników do domu to ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie za pracę. Jeśli podejmie decyzję o zamknięciu przedsiębiorstwa, tłumacząc decyzję działaniem zapobiegawczym, to w okresie zamykania także musi wypłacać pensję.

Wielka Brytania (UK)

Rynek pracy w związku z epidemią koronawirusa stał się bardzo niepewny i nieprzewidywalny. Niektórzy ekonomiści uważają nawet, że pandemia w Wielkiej Brytanii może spowodować powrót wskaźników z lat osiemdziesiątych. Przeglądając oferty pracy i porównując ich liczbę z innymi krajami, np. Niemcami, łatwo zauważyć, że ofert jest mniej. Jako drugi powód mniejszego zainteresowania pracą Polaków w Wielkiej Brytanii można wskazać także brexit. Osoby zainteresowane pracą w UK mogą znaleźć pracę na budowie, w magazynach czy jako kierowca. Poszukiwane są osoby do sprzątania, ale także opieki medycznej.

Holandia

Coraz częściej słyszy się, że Polacy chętniej wybierają do pracy Holandię niż Niemcy czy Wielką Brytanię. Ten trend można zauważyć w niektórych badaniach prowadzonych na emigrantach. Niektóre statystyki wskazują nawet, że ponad 80% ankietowanych jest zadowolonych z pracy w tym kraju i chętnie wybraliby Holandię jeszcze raz. Dużym zainteresowaniem cieszy się praca sezonowa przy kwiatach, ale nie tylko. Polacy znajdą pracę w Holandii jako fachowcy i specjaliści w budowlance, na magazynach, jako operatorzy wózków widłowych czy pracując na produkcji.

Wiele możliwości pracy za granicą za wyższą pensję niż w Polsce przekonuje wiele osób do emigracji. Mimo że pandemia zahamowała rozwój gospodarczy wielu krajów i znacznie obniżyła poziom odczuwanego bezpieczeństwa, to Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę. Nie znajdą jednak pracy w niektórych branżach.

Sprawdź także:

Bezpieczne sposoby na odzyskanie zwrotu podatku z zagranicy

Dodatki rodzinne – jak je uzyskać, pracując za granicą?Bez kategorii

Powrót do listy