Zwrot podatku z Norwegii

Rozlicz z nami Twój podatek zapłacony na terenie Norwegii

Pracowałeś w Norwegii? Należy Ci się zwrot podatku! Możesz odzyskać go za pośrednictwem naszej firmy. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami dotyczącymi procedury rozliczeniowej. Poniżej zamieszczamy także listę wymaganych dokumentów.

Zachęcamy także do kontaktu z naszym konsultantem, który odpowie na wszystkie pytania. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy a w ciągu 24h zadzwonimy!

Dlaczego warto powierzyć nam rozliczenie podatku z Norwegii?

18 lat doświadczenia

Tax-Pol jest jedną z najstarszych polskich firm pomagających w rozliczeniach z norweskim urzędem Skarbowym. Doświadczenie zdobyte przez

czytaj więcej zamknij
Brak efektów to brak opłat

Jesteśmy zdania, że za brak efektów nie powinniśmy pobierać opłaty, w związku z tym prowizję za zwrot podatku z Norwegii zapłacisz dopiero po rozpatrzeniu wniosku

czytaj więcej zamknij
Gwarancja bezpieczeństwa

Sposób, w jaki są przez nas przechowywane dane osobowe, spełnia restrykcyjne wymagania stawiane przez Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

czytaj więcej zamknij

Procedura uzyskania zwrotu z Norwegii

Abyśmy mogli złożyć Twoje zeznanie podatkowe w norweskim Urzędzie Skarbowym będziemy potrzebować od Ciebie kilku informacji. W tym celu prosimy o:

  • wypełnienie formularza znajdującego się po prawej stronie. Po jego wypełnieniu wyślemy komplet dokumentów do wydrukowania na Twój adres e-mail.
  • pobranie i wydrukowanie dokumentów znajdujących się na tej stronie ».
  • jeżeli nie masz możliwości wydrukowania dokumentów to daj nam o tym znać, prześlemy je do Ciebie tradycyjną pocztą.

Formularze powinieneś uzupełnić o brakujące informacje i podpisać. Pamiętaj o dołączeniu do nich kopii dowodu osobistego lub paszportu oraz kopii kart podatkowych (więcej na temat kart podatkowych poniżej).

Komplet dokumentów możesz przekazać do nas tradycyjną pocztą lub osobiście w naszym biurze.

Po otrzymaniu dokumentów bezzwłocznie przygotujemy i złożymy Twoje zeznanie podatkowe w norweskim Urzędzie Skarbowym Skatteetaten.

Urząd Skarbowy wyda decyzję o wymiarze Twojego podatku dochodowego.

Po wydaniu decyzji zwrot podatku z Norwegii trafi na Twoje konto bankowe.

Pytania i odpowiedzi dotyczące zwrotu podatku z Norwegii

1. Jakich dokumentów potrzebuję aby rozliczyć zwrot podatku z Norwegii?

Dokumentami wymaganymi do rozliczenia norweskiego podatku są karty podatkowe. Poniżej znajdziesz przykładową kartę podatkową wraz z krótkim wyjaśnieniem najważniejszych znajdujących się na nich pozycji:

Dokument ten powinieneś otrzymać od Twojego pracodawcy do końca lutego w roku, następującym po zakończonym roku podatkowym.

2. Czy są inne dokumenty, które mogą się przydać?

Tak, w niektórych przypadkach możesz potrzebować poniższych dokumentów:

  • Årsoppgave fra NAV – jeśli pobierało się zasiłek chorobowy, zasiłek dla bezrobotnych lub inne świadczenia socjalne,
  • Årsoppgave – dokument potwierdzający stan norweskiego konta w ostatni dzień roku (jeśli posiada się konto norweskie),
  • Fodselsnummer – norweski numer personalny,
  • kody PIN umożliwiające złożenie deklaracji elektronicznej – jeśli ktoś ich nie posiada, można się o nie ubiegać poprzez firmę rozliczeniową.
3. Ile trzeba poczekać na zwrot podatku z Norwegii?

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Norwegii wynosi około pół roku.

4. Czy muszę rozliczać się przed norweskim Urzędem Skarbowym?

Każdy, kto osiąga legalnie dochód w Norwegii, ma obowiązek rozliczenia podatku. Urząd każdego roku przesyła podatnikom wstępne zeznanie podatkowe Salvengivelse, które można zaakceptować lub skorygować uwzględniając ulgi podatkowe. Oczywiście to drugie jest zdecydowania bardziej korzystne. Zatwierdzone przez Urząd zeznanie można odwołać aż do 10 lat wstecz!

5. Za jakie lata mogę się rozliczyć?

Każda osoba pracująca legalnie na terenie Norwegii musi co roku rozliczać się z podatku. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, Urząd dokona rozliczenia samodzielnie. Nie jest to korzystne, ponieważ w takim rozliczeniu podatkowym nie zostaną uwzględnione żadnego rodzaju ulgi oraz odpisy.

6. Jakie są możliwe ulgi podatkowe w rozliczeniu z Norwegią?

W Norwegi od podatku można odliczyć wiele rzeczy, np. w przypadku osób posiadających swoje centrum życiowe poza Norwegią, koszty dojazdu do pracy oraz koszty utrzymania w Norwegii (opłaty za mieszkanie). Istnieje też możliwość ubiegania się o druga klasę podatkową i rozliczenie wspólnie z małżonkiem. Przez pierwsze dwa lata pracy w Norwegii można ubiegać się o standardową 10 % . Jest też możliwość odliczenia odsetek od kredytów hipotecznych.

7. Co to jest status pendler i co oznacza rozliczenie jako pendler?

Status PENDLER oznacza rozliczenie jako osoba dojeżdżająca do pracy w Norwegii. Istnieją dwa rodzaje takiego rozliczenia: pendler rodzinny i pendler samotny. Z racji takiego rozliczenia można ubiegać się o odliczenie od podatku kosztów życia w Norwegi. Pendler samotny powinien móc udokumentować podróż do Polski co ok 3 tygodnie oraz posiadać na własność/ wynajmować samodzielne mieszkanie w swoim kraju. Pendler rodzinny musi w kraju zamieszkania być zameldowany w samodzielnym, własnym lub wynajętym mieszkaniu wraz z rodziną oraz odwiedzać swój kraj przynajmniej trzy razy w roku.

Odzyskaj dodatkowe pieniądze – odbierz zasiłek na dzieci

  • Barnetrygd
  • PIT-36/ZG

Barnetrygd

Mając na swoim utrzymaniu dzieci i będąc zatrudnionym na terenie Norwegii masz prawo do dwóch świadczeń socjalnych związanych z utrzymaniem dzieci. Pierwszym z nich jest zasiłek rodzinny, drugim zaś zasiłek opiekuńczy. Wysokość zasiłków uzależniona jest od wielu czynników, aby zapoznać się z dokładnymi informacjami dotyczącymi tych świadczeń przejdź na odpowiednią stronę klikając poniższy link.

Zobacz więcej »

PIT-36/ZG

Pracując na terenie Norwegii jesteś zobowiązany do rozliczenia się w tym kraju z podatku dochodowego. Czy wiesz, że powinieneś również rozliczyć się z tych dochodów w Polsce korzystając z deklaracji PIT-36/ZG?

Zobacz więcej »