PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Dodatki rodzinne - jak je uzyskać, pracując za granicą?

 zasiłek rodzinny za granicą

Niemcy – zasiłek rodzinny Kindergeld

Polacy pracujący w Niemczech mogą liczyć na zwrot z podatku, ale także na dodatkowe świadczenie socjalne, jakim jest np. zasiłek rodzinny Kindergeld. Jest to świadczenie socjalne, o które mogą ubiegać się zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Warunki, jakie trzeba spełnić to posiadany adres zameldowania lub stały adres zamieszkania w Niemczech oraz przepracowanie na terenie Niemiec minimum 183 dni. Co ważne, zasiłek rodzinny na dzieci w Niemczech można uzyskać na dzieci mieszkające nie tylko z rodzicem w Niemczech, ale także w Polsce. Kindergeld jest wypłacane do ukończenia 25 roku życia. Należy wiedzieć, że kwota zasiłku rodzinnego jest wypłacana od ilości dzieci. Na pierwsze i drugie dziecko można otrzymać zwrot 204 euro, trzecie – 210 euro, a czwarte i kolejne po 235 euro na miesiąc.

Zasiłek na dzieci w Holandii

Zasiłki na dziecko w Holandii może uzyskać każda osoba, która pracuje legalnie i odprowadza składki ubezpieczenia społecznego w tym kraju oraz ma dziecko lub dzieci w wieku do 18 lat. Zasiłek rodzinny Kinderbijslag można uzyskać na dzieci przebywające na  terenie Holandii, ale także na dzieci, które pozostały w Polsce. Jest wypłacany przez Kasę Ubezpieczeń Społecznych (SVB). Wysokość zasiłku rodzinnego w Holandii zależy od ilości i wieku dzieci, ale średnio można liczyć na zasiłek w wysokości od 800 do 1400 euro rocznie. Pracując w Holandii, można uzyskać także Kindgebonden Budget, czyli holenderski dodatek na dziecko. Jest to dodatek dla rodziców, którym nie udało się uzyskać Kinderbijslag. Wypłacany przez Urząd Skarbowy zasiłek może wynosić nawet 1700 euro rocznie.

Austria – zasiłek na dzieci urodzone w Austrii

Zasiłek rodzinny w Austrii można uzyskać na dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Familienbeihilfe (nazywany także Kindergeld) to zasiłek, który jest przyznawany na każde dziecko urodzone w Austrii. Po zameldowaniu dziecka w urzędzie stanu cywilnego dane są przekazywane do urzędu skarbowego. Co ważne, wniosek można złożyć nawet do 5 lat wstecz. Wysokość zasiłku rodzinnego w Austrii zależy od wieku dziecka i zmienia się wraz z dorastaniem dziecka. Dodatkowo im więcej dzieci, tym więcej pieniędzy można otrzymać z zasiłku rodzinnego.

Wielka Brytania – zwolniony z podatku zasiłek Child Benefit

Child Benefit to zasiłek na dziecko w Wielkiej Brytanii, który jest zwolniony z podatku. Jest to zasiłek rodzinny, który przysługuje każdej osobie wychowującej dziecko na terenie UK. Świadczenie jest wypłacane zazwyczaj co cztery tygodnie, ale osoba pobierająca Child Benefit musi przebywać na terenie Wielkiej Brytanii razem z dzieckiem, uważać Wielką Brytanię za swoje stałe miejsce zamieszkania oraz ponosić koszty życia dziecka, które nie mogą być mniejsze od kwoty zasiłku rodzinnego. Wysokość zasiłku zależy od liczby wychowywanych dzieci oraz ich wieku. Na najstarsze dziecko można dostać około £20-30 tygodniowo, na kolejne dzieci £30-40 tygodniowo. Wypłata Child Benefit trwa do 16. roku życia, chyba że dziecko lub dzieci się uczą i nie pracują. Maksymalnie zasiłek rodzinny można pobierać do 20. roku życia.

 



Austria Holandia Niemcy Wielka Brytania

Powrót do listy