Zwrot podatku z Australii

Pomożemy Ci uzyskać zwrot Twojego podatku odprowadzonego w Australii

Każda osoba pracująca w Australii może rozliczyć się z podatku za 4 lata wstecz. Obecnie można ubiegać się o zwrot za lata 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18. Australijski rok podatkowy trwa od 1. lipca do 30. czerwca.

Po przyjeździe do Australii dobrze jest ubiegać się o numer identyfikacji podatkowej (Tax File Number) – daje on wiele korzyści. Posiadacze numeru TFN płacą niższą kwotę podatku. Podobnie jest z osobami posiadającymi status rezydentów podatkowych. Rezydentami podatkowymi automatycznie stają się osoby planujące przynajmniej półroczny pobyt w Australii – często status rezydencji określany jest już na wizie.

Dlaczego warto powierzyć nam rozliczenie podatku z Australii?

18 lat doświadczenia

Tax-Pol jest jedną z najstarszych polskich firm pomagających w rozliczeniach z australijskim urzędem Skarbowym. Doświadczenie zdobyte przez

czytaj więcej zamknij
Brak efektów to brak opłat

Jesteśmy zdania, że za brak efektów nie powinniśmy pobierać opłaty, w związku z tym prowizję za zwrot podatku z Australii zapłacisz dopiero po rozpatrzeniu wniosku

czytaj więcej zamknij
Gwarancja bezpieczeństwa

Sposób, w jaki są przez nas przechowywane dane osobowe, spełnia restrykcyjne wymagania stawiane przez Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

czytaj więcej zamknij

Procedura uzyskania zwrotu z Australii

Abyśmy mogli wypełnić Twoją deklarację podatkową, uwzględniającą wszystkie możliwe ulgi i odpisy oraz przede wszystkim odzyskać Twój zwrotu podatku z Australii musimy poprosić Cię o przekazanie nam kilku informacji. Poniżej prezentujemy kilka możliwości, dzięki którym możesz w łatwy i szybki sposób nam je przekazać:

  • wypełnij krótki formularz kontaktowy znajdujący się po prawej stronie. Na podany przez Ciebie adres e-mail wyślemy automatycznie komplet dokumentów gotowych do wypełnienia i wydrukowania.
  • pobierz i wydrukuj dokumenty z tej strony ».
  • skontaktuj się z nami i zamów wysyłkę dokumentów na Twój adres pocztowy.

Otrzymane dokumenty uzupełnij o brakujące informacje i podpisz, następnie dołącz do nich kopię dowodu osobistego lub paszportu oraz oryginały kart podatkowych (więcej na ten temat poniżej).

Komplet dokumentów prześlij do nas tradycyjną pocztą (najlepiej listem poleconym) lub przekaż osobiście w naszym biurze.

Po tym jak otrzymamy od Ciebie dokumenty, bezzwłocznie przygotujemy i prześlemy Twoją deklarację podatkową do australijskiego Urzędu Skarbowego.

Urząd Skarbowy wyda decyzję o wysokości należnego Ci zwrotu podatku dochodowego.

Ostatni etap to przelew zwrotu podatku z Australii na wybrane przez Ciebie australijskie konto bankowe lub wysyłka czeku na wskazany przez Ciebie adres.

Pytania i odpowiedzi dotyczące zwrotu podatku z Australii

1. Jakie dokumenty należy posiadać, aby rozliczyć się z podatku australijskiego?

Po zakończeniu pracy pracodawca wydaje dokument PAY AS YOU GO – jest to karta podatkowa, na podstawie której można złożyć zeznanie podatkowe. Można też rozliczać się na podstawie ostatniego payslipa (odcinka wypłaty). Jeśli pracownik posiadał więcej niż jednego pracodawcę, konieczne jest skompletowanie tych dokumentów od każdego z nich. Potrzebna jest również kopia wizy.
Poniżej znajdziesz przykładową kartę podatkową wraz z krótkim wyjaśnieniem najważniejszych znajdujących się na nich pozycji:

2. Co to jest numer TFN i do czego jest on potrzebny?

Numer TFN to australijski numer identyfikacji podatkowej. Można pracować w Australii nie posiadając go. Jednak warto się o niego postarać, ponieważ posiadacze TFN opłacają mniejsze podatki.

3. Ile czasu trzeba poczekać na zwrot podatku z Australii?

Decyzja wystawiana jest bardzo szybko, 12-50 dni roboczych.

4. Za jakie lata mogę się rozliczyć?

Można się rozliczać do 4 lat wstecz. Zeznanie podatkowe powinno trafić do ATO (Australijskiego Urzędu Skarbowego) do 30. października.

5. Jakie ulgi można odliczyć od podatku w Australii?

Rezydenci podatkowi mogą liczyć na różnego rodzaju ulgi oraz odliczenia podatkowe. Odliczyć można m.in. kwoty wydane na ubranie robocze, wydatki związane z samochodem służbowym / transportem, kształceniem się w kierunku związanym z wykonywaną pracą, wydatki na sprzęty związane z pracą zawodową itd.

6. Ile wynosi kwota wolna od podatku w Australii?

Dla osób będących rezydentami Australii ustanowiona jest też kwota wolna od podatku, która wynosiła w 2018 roku 18200 $. Dla osób nie będących rezydentami opodatkowana jest każda kwota dochodu.

Pamiętaj o rozliczeniu przed polskim Urzędem Skarbowym

  • PIT-36/ZG

PIT-36/ZG

Jeżeli pracowałeś w Australii masz obowiązek rozliczenia z zagranicznego podatku dochodowego w polskim Urzędzie Skarbowym. Oferujemy Ci złożenie deklaracji, oraz w razie potrzeby korekty za zeszłe lata podatkowe, na dokumencie PIT-36/ZG.

Zobacz więcej »