Zasiłek rodzinny Barnetrygd

Z nami uzyskasz norweski zasiłek rodzinny Barnetrygd

Pracując na terenie Norwegii masz prawo do uzyskania zasiłku rodzinnego tzw. Barnetrygd. O to świadczenie można ubiegać się za 3 lata wstecz, a jego wysokość wynosi 970 NOK miesięcznie za każde dziecko. Oprócz tego podstawowego świadczenia istnieje również możliwość uzyskania utvidet barnetrygd czyli tzw. rozszerzonego zasiłku rodzinnego, który skierowany jest do rodziców samotnie wychowujących dzieci. Jest to dodatkowe 970 NOK miesięcznie. Trzecim norweskim świadczeniem związanym z wychowywaniem dzieci jest kontantstøtte czyli zasiłek opiekuńczy. Jego wysokość wynosi od 3 303 NOK do 6 000 NOK i zależna jest od kilku czynników opisanych poniżej.

Dlaczego warto powierzyć nam uzyskanie zasiłku Barnetrygd?

17 lat doświadczenia

Tax-Pol jest jedną z najstarszych polskich firm pomagających w rozliczeniach z norweskim urzędem Skarbowym. Doświadczenie zdobyte przez

czytaj więcej zamknij
Brak efektów to brak opłat

Jesteśmy zdania, że za brak efektów nie powinniśmy pobierać opłaty, w związku z tym prowizję za zwrot podatku z Norwegii zapłacisz dopiero po rozpatrzeniu wniosku

czytaj więcej zamknij
Gwarancja bezpieczeństwa

Sposób, w jaki są przez nas przechowywane dane osobowe, spełnia restrykcyjne wymagania stawiane przez Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

czytaj więcej zamknij

Dokładne informacje dotyczące uzyskania Barnetrygd

Norweski zasiłek rodzinny czyli Barnetrygd przysługuje każdemu pracownikowi norweskiemu posiadającemu dzieci do 18. roku życia włącznie. Wypłacany jest pod koniec każdego miesiąca i wynosi 970 NOK miesięcznie.

Aby ubiegać się o zasiłek należy przedstawić Norweskiej Kasie Ubezpieczeń Społecznych NAV wraz z wypełnionym formularzem wniosku następujące dokumenty:

 • norweską kartę podatkową,
 • poświadczenie zatrudnienia na terenie Norwegii (np. umowa o pracę),
 • potwierdzenie zameldowania swojego oraz rodziny tłumaczone na język angielski lub norweski,
 • europejski akt urodzenia dziecka, europejski akt ślubu rodziców.

Dodatkowo można ubiegać się o dodatek opiekuńczy na małe dziecko w wieku 1-2 lata. Można uzyskać w ten sposób nawet ponad 3 000 NOK.
Warunkiem uzyskania pełnej kwoty jest nieuczęszczanie przez dziecko do przedszkola lub żłobka w wymiarze godzinowym wyższym niż 20 godzin tygodniowo.
Zasiłek zarówno rodzinny jak i opiekuńczy może też być pomniejszony o ewentualną kwotę zasiłku pobieranego w kraju zamieszkania dziecka lub zarobki drugiego opiekuna dziecka.
Zasiłek rodzinny może być wypłacony do 3 lat wstecz, natomiast zasiłek opiekuńczy na małe dziecko jedynie 3 m-ce wstecz.
Okres oczekiwania na decyzję dotyczącą zasiłku rodzinnego z Norwegii jest bardzo zróżnicowany i może trwać nawet powyżej 6 m-cy. Wszystko zależne jest od tego czy na bieżąco reagujesz na dodatkowe pytania i prośby Urzędu NAV oraz od tempa pracy urzędników norweskich.

Pytania i odpowiedzi dotyczące zasiłku Barnetrygd

1. Kto może ubiegać się o norweski zasiłek rodzinny?

Każda osoba pracująca legalnie na terenie Norwegii, posiadająca dziecko w wieku do 18 roku życia włącznie może starać się o norweski zasiłek rodzinny Barnetrygd.

2. Jakie dokumenty są niezbędne aby złożyć wniosek o zasiłek?

Do wniosku o norweski zasiłek rodzinny należy dołączyć:

 • potwierdzenie zatrudnienia u norweskiego pracodawcy (np. kopię umowy o pracę),
 • kartę podatkową skattekort lub inny dokument na którym widnieje norweski numer personalny Fodselsnummer,
 • europejskie akty urodzenia dzieci,
 • europejski akt ślubu rodziców jeśli są w związku małżeńskim,
 • zaświadczenie o zameldowaniu tłumaczone na język angielski lub norweski.
3. Ile wynosi zasiłek rodzinny i czy jest zależny od wieku dziecka?

Zasiłek rodzinny wynosi 970 NOK miesięcznie, niezależnie od wieku dziecka. Natomiast w przypadku dziecka w wieku 1-2 lata można starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte). Warunkiem jest nie korzystanie przez dziecko z przedszkola/ żłobka w pełnym wymiarze godzin (pełny wymiar godzinowy to ok 20 godzin tygodniowo).

4. Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy dla małego dziecka i na jaką kwotę można liczyć?

Pełen zasiłek opiekuńczy wynosi NOK 5 000 miesięcznie na jedno dziecko w wieku 13-18 miesięcy i NOK 3 303 miesięcznie na jedno dziecko w wieku 19-23 miesiące. Jeśli pobierany jest zasiłek rodzinny w kraju zamieszkania dziecka lub drugi jest osobą również pracującą, zasiłek opiekuńczy pomniejszany jest o zasiłek z kraju zamieszkania lub zarobki drugiego rodzica. Jeśli dziecko korzysta z przedszkola/ żłobka w wymiarze godzinowym poniżej 20 godzin tygodniowo – zasiłek może zostać pomniejszony o 50 % i być wypłacany przed okres 11 m-cy.

5. Kto otrzymuje norweski zasiłek na dziecko – osoba pracująca w Norwegii czy opiekun dziecka w Polsce?

Zasiłek wypłacany jest osobie zatrudnionej na terenie Norwegii, która równocześnie jest wnioskodawcą składającym dokumenty o zasiłek rodzinny.

Odzyskaj dodatkowe pieniądze – sprawdź inne usługi!

 • Zwrot podatku
 • PIT-36/ZG

Zwrot podatku

Wszystkie osoby zatrudnione na terenie Norwegii zmuszone są do odprowadzania składek na poczet podatku dochodowego. Pracując na terenie tego kraju masz także obowiązek składania zeznania podatkowego. Powierzając nam Twoje rozliczenie podatku z Norwegii możesz liczyć na to, że wykorzystamy wszystkie przysługujące Ci ulgi podatkowe a to oznacza maksymalny zwrot podatku.

Zobacz więcej »

PIT-36/ZG

Pracując na terenie Norwegii jesteś zobowiązany do rozliczenia się w tym kraju z podatku dochodowego. Czy wiesz, że powinieneś również rozliczyć się z tych dochodów w Polsce korzystając z deklaracji PIT-36/ZG?

Zobacz więcej »