PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

 polacy za granicą

Gdzie jest najwięcej Polaków za granicą?

Polaków, którzy mieszkają i pracują za granicą, określa się emigrantami. Zwykle są to osoby, które decydują się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. W niektórych regionach Europy i Stanów Zjednoczonych mieszka też wielu Polaków, których dziadkowie lub rodzice zdecydowali się na emigrację wiele lat temu.

Obecnie szczególnie popularna jest emigracja za zachodnią granicę Polski, gdzie warunki życia są lepsze, pensje wyższe, a dostęp do edukacji i ośrodków zdrowia prostszy i na wyższym poziomie. Największe skupiska Polaków to miejsca, w których mieszka i pracuje najwięcej naszych rodaków. Wśród najpopularniejszych kierunków emigracji Polaków wymienić można takie kraje jak Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Belgia.

Polonia w Niemczech

Niemcy to kraj, w którym żyje wielu Polaków. Wynika to z kilku względów. Przede wszystkim z uwagi na bliskość granicy. Znana jest także historia tak zwanej starej emigracji, czyli emigracji lat 80. Największe grupy Polonii mieszkają w Zagłębiu Ruhry, Berlinie, Hamburgu i Bremie.

Polonia w Wielkiej Brytanii

Polacy w UK mieszkają głównie w Londynie, ale większe grupy Polaków można też spotkać w Manchesterze, Birmingham i okolicach Ealing. Polacy w Wielkiej Brytanii to także osoby mieszkające i pracujące w Irlandii.

Polonia w Holandii

Najwięcej Polaków w Holandii mieszka w stolicy państwa, czyli w Amsterdamie. Nie brakuje ich także w Rotterdamie, Hadze i regionach Limburgii. Holandia jest miejscem, które na emigrację zarobkową wybiera wielu młodych ludzi w okresie letnim, kiedy chętnie wyjeżdżają do Holandii na prace sezonowe.

Polonia w Belgii

Belgia to jedno z najbogatszych państw europejskich. Między innymi dlatego jest chętnie wybierana jako kraj emigracji. Największe Polonie w Belgii to okolice Antwerpii i Limburgii. Praca i życie w Belgii to także codzienność dla Polaków mieszkających w Brukseli i Charleroi.

Eigracja to zjawisko obserwowane i badane od lat. Zgodnie z najnowszymi danymi, około 18% dorosłych Polaków rozważa emigrację zarobkową. Jak wynika z badania “Barometr Rynku Pracy” od lipca 2020 r. liczba osób rozważających wyjazd za granicę podwoiła się. Wśród najczęściej wybieranych kierunków wyjazdu za granicę Polacy wskazują Niemcy, Holandię czy UK.Bez kategorii

Powrót do listy