PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Lohnsteuerbescheinigung - co to jest? Jak otrzymać?

 Czy rozliczenie podatku w Austrii jest obowiązkowe

Lohnsteuerbescheinigung to podstawowy dokument, z którego pomocą dokonasz rozliczeń zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Zawiera wszystkie potrzebne do tego informacje, a także dane o tym, ile dokładnie wyniosły dochody czy jakie kwoty odprowadzono na rzecz konkretnych podatków. Dowiedz się, czym dokładnie jest Lohnsteuerbescheinigung i jak go otrzymać.

Czym jest Lohnsteuerbescheinigung?

Lohnsteuerbescheinigung to najbardziej podstawowy dokument potrzebny do rozliczenia w Niemczech. Wysyłany jest przez pracodawcę na adres pracownika po zakończeniu danego roku podatkowego. Można przekazywać go za pośrednictwem poczty lub adresu e-mail. Dlaczego Lohnsteuerbescheinigung jest tak ważny? To właśnie ten dokument umożliwia rozliczenie niemieckiego podatku w Polsce oraz uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku w Niemczech. Lohnsteuerbescheinigung umożliwia też staranie się o rozmaite zasiłki i świadczenia.

Co zawiera Lohnsteuerbescheinigung?

Znajdziesz w nim swoje dane oraz informacje o rocznych dochodach, kwotach, które zostały wpłacone w ramach podatku lub składek ubezpieczeniowych chorobowych, zdrowotnych, opiekuńczych czy emerytalnych. W Lohnsteuerbescheinigung zapisane są także inne istotne informacje takie jak klasa podatkowa, do której należysz, numer identyfikacji podatkowej, dane o zasiłkach czy informacje dotyczące pracodawcy.

Dokument wzbogacony został także o ilość przepracowanych dni i daty podjęcia zatrudnienia. W Lohnsteuerbescheinigung znajduje się także podział na Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag, Kirchensteuer. Pierwszy z nich to podatek dochodowy, drugi solidarnościowy, natomiast trzeci – kościelny. W Lohnsteuerbescheinigung rozpisane są kwoty, jakie zostały odprowadzone na każdy z tych trzech podatków.

Jak otrzymać Lohnsteuerbescheinigung?

Lohnsteuerbescheinigung powinien zostać wysłany pocztowo lub elektronicznie do Ciebie, jeżeli pracowałeś w Niemczech w danym roku podatkowym. Jeżeli nie otrzymałeś Lohnsteuerbescheinigung, konieczne będzie zawnioskowanie o dokument do pracodawcy. Może zdarzyć się też tak, że otrzymałeś LSB (skrót od Lohnsteuerbescheinigung), jednak go zgubiłeś. Nic straconego – dokument można odzyskać! Wystarczy do tego kilka podstawowych danych oraz kontakt z TAX-POL.PL!

Jeden Lohnsteuerbescheinigung czy kilka?

Lohnsteuerbescheinigung nazywamy również kartą podatkową. Jeżeli pracowałeś tylko i wyłącznie u jednego pracodawcy, otrzymasz tylko jeden dokument. Jeśli jednak podjąłeś zatrudnienie w czterech różnych miejscach, na koniec roku powinieneś mieć cztery Lohnsteuerbescheinigung uzyskane od każdego z pracodawców.

Wszystkie te karty będą potrzebne do dokonania prawidłowego rozliczenia lub uzyskania zwrotu podatku z Niemiec. Lohnsteuerbescheinigung otrzymasz również wtedy, gdy pracujesz np. w polskiej agencji pracy tymczasowej, która deleguje Cię do pracy na terenie Niemiec. W razie dodatkowych pytań skontaktuj się z TAX-POL.PLl!Niemcy

Powrót do listy