PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Likwidacja ulgi na niepracującego małżonka w Holandii - najważniejsze informacje

 Spotkanie

Rok 2023 przyniósł wiele zmian w holenderskim prawie podatkowym. Jedną z nich jest likwidacja ulgi na niepracującego małżonka. Oznacza to brak możliwości starania się o tzw. rozłąkowe, które należało się każdemu, kto nie przekroczył określonej kwoty dochodu i rozliczał się wspólnie ze współmałżonkiem lub partnerem fiskalnym. Jest to odpowiedź tamtejszego rządu na nadużywanie świadczeń przez obcokrajowców.

Kto mógł starać się o rozłąkowe?

Staranie się o rozłąkowe było możliwe, jeśli spełniało się tzw. zasadę 90%. Oznaczała ona, że dochody uzyskane poza Holandią nie mogły przekraczać 10%. W celu weryfikacji danych trzeba było złożyć stosowne dokumenty w holenderskim urzędzie skarbowym, które informowały o uzyskanych przychodach. Każda osoba ubiegajaca się o rozłąkowe musiała też mieć nadany numer BSN, który w przypadku pracowników legalnie zatrudnionych w Holandii przydzielany jest automatycznie. Jeśli chodzi o małżonków przebywających w Polsce, należało zgłosić się do Belastingdienst i złożyć specjalny wniosek o nadanie numeru.

Ulga na niepracującego małżonka – nowe przepisy

Nowe przepisy podatkowe w Holandii nie dają już możliwości starania się o rozłąkowe. Nie zmienia to jednak faktu, że holenderskie prawo nadal umożliwia rozliczanie się z podatku do 5 lat wstecz, co jest dobrą informacją dla osób, które przed 2023 rokiem pracowały na terenie Królestwa Niderlandów. Mogą one skorzystać z lepszych warunków, które gwarantowało wspólne składanie deklaracji z partnerem fiskalnym.

Aby przybliżyć obraz tego, o jakich kwotach mowa skupmy się na trzech ostatnich latach. Za rok 2022 dla osób urodzonych po 1962 roku ulga na niepracującego małżonka wynosiła 193 €. W roku 2021 było to 379 €, natomiast w 2020 roku 543 €. Osoby urodzone przed 1963 rokiem mogą natomiast ubiegać się o kwoty: 2888 € za 2022 rok, 2837 € za 2021 i 2711 € za 2020.

Legalnie zatrudniony pracownik ma także prawo do zmniejszenia wysokości podatku (Arbeidskorting), a jeśli posiada dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia – do otrzymania ulgi dedykowanej rodzinom (Inkomensafhankelijke Combinatiekorting).

Rozliczenie zaległej ulgi na niepracującego małżonka z Tax-Pol

Jeśli masz nierozliczoną ulgę na niepracującego małżonka z poprzednich 5 lat zatrudnienia w Holandii, zapraszamy do kontaktu. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w uzyskaniu wspomnianej należności. Z przyjemnością sprawdzimy także, co da się zrobić w kwestii odzyskania dodatku Zorgtoeslag do ubezpieczenia zdrowotnego, który przysługuje każdej osobie spełniającej konkretne warunki. Przeczytasz o nich w naszym poprzednim wpisie.Holandia

Powrót do listy