PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

 pieniądze

Praca za granicą to wybór, na który często wpływają znacznie lepsze stawki wynagrodzeń obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej. Polacy każdego roku decydują się na wyjazd do Niemiec, Holandii, Belgii czy Wielkiej Brytanii, pozostawiając swoje rodziny i swoje tzw. „centrum życiowe” w Polsce. Pracując za granicą muszą jednak liczyć się także z zupełnie innymi stawkami podatku dochodowego obowiązującymi w obcych krajach. Ile wynosi podatek dochodowy w krajach UE i jak należy go rozliczyć?

Rozliczanie podatku z Niemiec – ile wynosi podatek dochodowy w Niemczech?

Opodatkowanie dochodów w Niemczech odbywa się według progresywnej skali podatkowej obowiązującej dziś praktycznie w większości krajów europejskich. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech możemy mieć również do czynienia z kwotą wolną od podatku (wynoszącą tu 8354 euro rocznie) i podatkiem uzależnionym od wysokości dochodów pracownika. Najniższy poziom podatkowy to 15%, natomiast najwyższy to 45% obowiązujący od dochodów przekraczających 250 731 tys. euro rocznie.

Podstawę opodatkowania można oczywiście zmniejszyć stosując liczne ulgi i odliczenia, w tym między innymi

odliczenie na ubezpieczenie społeczne, dla osób samotnych, na ubezpieczenia emerytalne, odliczenie kosztów wychowania dzieci, czy odliczenie wydatków na zakup domu lub mieszkania. Dodatkowo, od podstawy opodatkowania można odliczyć wydatki związane z wykonywaniem pracy (np. koszty Czas pracy w belgiidojazdów do pracy, środki robocze (np. narzędzia, specjalistyczne książki i czasopisma), ubrania robocze, składki na związki zawodowe). Wysokość podatku dochodowego będzie zależała także od klasy, do jakiej został przyporządkowany dany pracownik – w Niemczech wyróżnia się 6 klas, w tym m.in. klasy dla osób samotnych, dla małżeństw oraz dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Niemieckie zeznanie podatkowe należy złożyć w lokalnym urzędzie skarbowym w terminie do 31 maja następnego roku podatkowego. Polscy pracownicy, którzy starają się o zwrot podatku z zagranicy mogą składać wnioski przez cały rok, a zwrot podatku przysługuje im nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku, ale nawet do 4 lat wstecz. Procedura zwrotu podatku może trwać od 3 miesięcy do nawet pół roku.

 

Zwrot podatku z Holandii – co warto wiedzieć o podatku dochodowym w kraju tulipanów?

Holandia rozróżnia kilka kategorii podatkowych, jednak z punktu widzenia polskich pracowników nie mających w Holandii udziałów w lokalnych spółkach znaczenie będzie miała wyłącznie główna kategoria podatkowa od dochodów z pracy i mieszkania. W Holandii, podobnie jak w Niemczech, stosowana jest progresywna skala podatkowa uzależniająca wysokość stawki podatkowej od wysokości osiąganych dochodów, przy czym istnieje dodatkowo rozróżnienie względem wieku – podatnicy przed wiekiem emerytalnym płacą podatki wyższe, niż seniorzy powyżej 65 roku życia, a większość podatku od osób przed wiekiem emerytalnym potrącana jest na ubezpieczenia społeczne.

Stawki dla osób pracujących w Holandii kształtują się następująco:

  • do 19.922 € rocznie – 36,55%
  • od 19.923 € do 33.715 € – 40,40%
  • od 33.716 € do 66.421 € – 40,40%
  • Powyżej 66.422 € – 52%

Należy pamiętać, że w Holandii zarówno wiek emerytalny jak i wysokość progów podatkowych mogą ulegać zmianom co roku, dlatego warto śledzić aktualne dane na stronach internetowych miejscowego Urzędu Skarbowego.

 

Podatek dochodowy w Wielkiej Brytanii

Wyjazd do Anglii stał się w ostatnich latach nieco mniej popularny, jednak nawet dziś wiele osób zarabia regularnie w UK odprowadzając tam swoje podatki. Ich wysokość jest uzależniona od wynagrodzenia, dodatków oraz innych dochodów w Wielkiej Brytanii, a same progi podatkowe wynoszą tam obecnie 20, 40 lub 50%. Próg podstawowy (20 %) obowiązuje dla dochodów od 0 – 32 010 funtów, próg podwyższony (40 %) – 32 011 – 150 000 funtów, a próg dodatkowy (50%) powyżej 150 000 funtów.

 

Rozliczanie podatków z pracy za granicą – wysokości podatku dochodowego w UE

Trudno omówić wysokość podatku dochodowego w każdym możliwym kraju Unii Europejskiej, szczególnie gdy pomiędzy poszczególnymi z nich jedyną różnicą są najczęściej kwoty od jakich odliczany jest określony procent podatku. Nie mając stuprocentowej pewności co do sposobów rozliczania podatków za granicą i obowiązujących progów podatkowych warto skorzystać jednak z pomocy profesjonalistów. W Tax-Pol rozliczamy podatki z wszystkich najpopularniejszych państw Unii Europejskiej, do których Polacy wyjeżdżają w celach zarobkowych. Zawsze staramy się przygotować wszystkie niezbędne dokumenty tak, by odzyskanie podatku z zagranicy przebiegało sprawnie i bez konieczności wprowadzania poprawek.Holandia Niemcy Wielka Brytania

Powrót do listy