PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Dlaczego podatek płacony za granicą podlega zwrotowi?

 podpisywanie dokumentów

Praca za granicą oznacza dla wielu Polaków szansę na większe zarobki, ale często także budowanie solidnej kariery i zdobywanie kolejnych poziomów satysfakcji zawodowej. Wbrew pozorom wyjeżdżają dziś nie tylko pracownicy fizyczni, ale coraz częściej ci, którzy ze swoją wiedzą i wykształceniem mogą osiągnąć za granicą znacznie więcej, niż w Polsce. Niezależnie jednak od powodów wyjazdu, okresu przebywania za granicą czy poziomu zarobków, obowiązujące prawo daje szansę na uzyskanie zwrotu podatku z zagranicy. Dlaczego jednak podatek płacony za granicą podlega zwrotowi i jak wypłacony zwrot odnosi się do opodatkowania w Polsce?

 

Podatek w Holandii – obowiązek rozliczenia, szansa na zwrot?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie tylko w Holandii, ale i całej Unii Europejskiej i wielu innych krajach świata, każda osoba, która pracowała legalnie na terenie Holandii (lub za granicą swojego kraju zamieszkania) ma obowiązek rozliczenia się w tymże kraju z podatku na podstawie odprowadzanych przez pracodawcę składek. Bez względu na to, czy wykonywaliśmy pracę sezonową, zatrudniliśmy się za granicą na kilka miesięcy, czy też przebywamy tam praktycznie na stałe utrzymując jednak swoje centrum interesów w Polsce, obowiązek rozliczenia podatku dotyczy każdej legalnie zatrudnionej osoby.

Prawo do zwrotu podatku z Holandii jest oparte o dokładnie te same zasady, co otrzymywane po rozliczeniu podatku w Polsce zwroty. W skrócie, płacone przez pracodawców zaliczki na podatek dochodowy przekraczają często wysokość faktycznie należnego podatku, dlatego urząd skarbowy właściwy dla kraju uzyskania dochodu ma obowiązek zwrotu nadpłaconego podatku. Warto przy tym pamiętać, że obowiązek rozliczenia podatku w Holandii obowiązuje bez względu na to, czy podatnik będzie kwalifikował się do zwrotu podatku. Bez znaczenia jest też fakt, czy jesteśmy rezydentami Holandii czy też nie.

Dlaczego podatek płacony za granicą podlega zwrotowi?

 

Wiele osób pracujących za granicą, szczególnie gdy dotyczy to pracy tymczasowej, nie zdaje sobie sprawy ani z możliwości otrzymania zwrotu podatku z Holandii czy innego kraju UE, ani też z obowiązku rozliczenia podatku z tamtejszym urzędem skarbowym. Obowiązek podatkowy pojawia się jednak wszędzie i każda zatrudniona legalnie osoba jest zobowiązana, po zakończeniu danego roku podatkowego, złożyć właściwą dla uzyskanych przychodów deklarację. Należny ewentualnie zwrot podatku z Holandii czy innego kraju nie jest przy tym w żaden sposób nielegalny – to naturalny element rozliczania podatku dochodowego, pojawiający się w każdym kraju i należny niezależnie od tego, czy jesteśmy jego rezydentami, czy też nie.

 

Terminy rozliczania podatku z Holandii i ubiegania się o zwrot

Złożenie deklaracji podatkowej w zagranicznym urzędzie skarbowym powinno nastąpić po zakończeniu bieżącego roku podatkowego. Zależnie od kraju, obowiązujące terminy mogą się różnić, i tak w Polsce deklaracje składane są do 30 kwietnia, w Anglii do 5 kwietnia, a w Holandii do 31 grudnia – tu rok kalendarzowy pokrywa się z rokiem podatkowym. Co ciekawe, jeśli wyjeżdżamy z kraju na stałe i mamy pewność, że nie wrócimy już do pracy w danym roku podatkowym, dla własnej wygody i pewności, że nie przegapimy obowiązku podatkowego, rozliczenie podatku w Holandii może nastąpić w dowolnym miesiącu roku.

 

Zwrot podatku z Holandii to bonus, ale i obowiązek

Polacy wykonujący pracę za granicą w obrębie Unii Europejskiej są objęci ustawą o unikaniu podwójnego opodatkowania, w ramach której są zobowiązani do składania deklaracji podatkowej w Polsce nawet wtedy, gdy wszystkie ich dochody pochodzą z zagranicy i odwrotnie. Rozliczając się z podatku w Holandii, pośród potrzebnych dokumentów znajdą się więc nie tylko dokumenty od pracodawcy potwierdzające wysokości otrzymanego wynagrodzenia i rozliczonego podatku (Jaaropgaaf), ale też formularz UE/WE z polskiego urzędu skarbowego, który potwierdza wszystkie dochody osiągnięte w danym roku we wszystkich krajach, w których była podejmowana praca. Dokument UE/WE jest niezbędny do określenia statusu rezydencji w Holandii oraz możliwości uznania w rozliczeniu podatkowym różnego rodzaju ulg (np. ulga na dziecko lub ulgę mieszkaniową). Formularz UE/WE jest wystawiany w momencie rozliczenia dochodów w Polsce na formularzu PIT36 z załącznikiem ZG, obowiązkowym do wypełnienia nawet w przypadku uzyskania zerowych dochodów w Polsce w danym roku podatkowym.



Holandia Niemcy Wielka Brytania

Powrót do listy