PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

 Tower Bridge

Spora liczba Polaków decyduje się na pracę zarobkową za granicą. Plusem wyjazdu jest z pewnością wysoka stawka, stosunkowo niskie koszty utrzymania, a także inne benefity, które przysługują Polakom. Zarobki są adekwatne do standardu życia i nie trzeba się już martwić o każdy grosz. Pracując w Wielkiej Brytanii wielu Polaków zapomina, że należy im się zwrot nadpłaconego podatku. Sam proces starania się o zwrot wygląda bardzo podobnie do naszego, różni się jedynie kwestiami formalnymi i dokumentami, które należy złożyć w Urzędzie Skarbowym. Rozliczenie się z dochodu wygląda również inaczej w przypadku starania się o różnego rodzaju ulgi podatkowe – zwłaszcza prowadząc własną działalność gospodarczą.

 

Zwrot podatku w Wielkiej Brytanii – kto może się o niego starać?

Podobnie wygląda sprawa w przypadku samozatrudnienia, czyli prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli odprowadzamy zaliczkę na poczet podatku – możemy składać wniosek o zwrot w Urzędzie Skarbowym. W brytyjskim prawie podatkowym pojawia się również kilka punktów, które wskazują, że niektóre rzeczy można bez problemu odliczyć od podatku – przez to zwrot podatku z UK będzie o wiele większy. Najwięcej ulg podatkowych mają osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Na całe szczęście osoby zatrudniane na podstawie umowy w firmie także będą mogły odliczyć kilka rzeczy.

Ulgi podatkowe przy zatrudnieniu u kogoś

Osoby zatrudnione na umowę w zewnętrznej firmie w rocznym zeznaniu podatkowym nie muszą uwzględniać benefitów państwowych, które nie są opodatkowane. Zalicza się tutaj przede wszystkim zasiłek dla osób niepełnosprawnych, dodatek pielęgnacyjny czy zasiłek pogrzebowy pobrany jednorazowo. Emeryci nie muszą również odprowadzać podatku za wyrównanie, a osoby, które ukończyły 75 lat są zwolnieni z abonamentu za darmowe radio i telewizję. Do deklaracji podatkowej nie dopisuje się także bonusów świątecznych od pracodawcy, zasiłku na mieszkanieoraz dziecko i osób sprawujących nad nim opiekę. Nieopodatkowany jest także zasiłek dla matki oraz wdów po kombatantach wojennych. Podatku nie muszą odprowadzać też dzieci oraz młodzież, które w czasie swojej edukacji pobierały zasiłek.

 

Zaskakujące jest również to, że w zwrot podatku w Wielkiej Brytanii pozwala na odliczenie odsetek od oszczędności ulokowanych na indywidualnych kontach oszczędnościowych. Nie można także zapomnieć, że w przypadku nie przekroczenia kwoty wolnej od podatku, pracownik otrzymuje całościowy zwrot nadpłaconej zaliczki.

 

Co można odliczyć przy zwrocie podatku UK na samozatrudnieniu?

Osoby prowadzące własną działalność na terenie Wielkiej Brytanii rozliczają się z realnego zysku uzyskanego przez firmę, nie zaś od kwoty brutto ze wszystkimi poniesionymi kosztami. Aby jednak odliczyć od zwrotu podatku, należy wcześniej złożyć deklarację podatkową.

 

Od zwrotu podatku z UK można odliczyć przede wszystkim wszystkie koszty, jakie ponosi firma. Mieści się w tym depozyt na wynajem lokalu, w którym mieści się biura, a także sam wynajem tego miejsca. Do kosztów nieopodatkowanych zalicza się także imprezy pracownicze (do określonej kwoty). Od podatku odliczamy także rzeczy biurowe i niezbędne do pracy – telefon komórkowy wraz z abonamentem, tusze i papier do drukarek wraz z innymi materiałami papierniczymi. Osoby, które prowadzą działalności mogą sobie na to pozwolić, od zwrotu podatku odliczą także samochód na firmę. Konieczne będzie jednak pomniejszenie tej kwoty o procent użytkowania prywatnego.

 

Co można odliczyć przy zwrocie podatku z Wielkiej Brytanii?

UK wychodzi naprzeciw swoim podatnikom i znacznie ułatwia nie tylko sam proces starania się o zwrot podatku, ale również umożliwia odliczenie od podatku wielu kosztów, które ponieśliśmy jako firma. Od podatku mogą również odliczać osoby prywatne – przede wszystkim kwoty, które otrzymaliśmy jako benefity państwowe.



Wielka Brytania

Powrót do listy