PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Zwrot podatku z Holandii – komu przysługuje? Jak go uzyskać?

 kobieta siedząca z laptopem na kolanach

Czy każdy może ubiegać się o zwrot podatku z Holandii? Jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać? Podpowiemy Ci, kiedy możliwe jest staranie się o zwrot podatku z Holandii, co decyduje o jego wysokości i jak długo trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku.

Komu przysługuje zwrot podatku z Holandii?

Prawo do zwrotu podatku w Holandii mają osoby, które pracowały w tym kraju i odprowadzały podatki. Dotyczy to zarówno obywateli Unii Europejskiej, jak i osób spoza niej, jeśli były one legalnie zatrudnione. O zwrot podatku z Holandii z ostatnich 5 lat obrotowych mogą ubiegać się pracownicy sezonowi, kontraktowi i specjaliści. Obejmuje on oddanie nadpłaconego podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne. Warto zaznaczyć, że aby ubiegać się o zwrot podatku w Holandii, trzeba posiadać numer BSN nadawany każdej osobie mieszkającej i zatrudnionej w tym kraju.

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii?

Do uzyskania zwrot podatku z Holandii konieczne jest przedstawienie rocznego zestawienia dochodów znanego jako Jaaropgaaf. Pracownik musi dostarczyć także zaświadczenie o zarobkach z kraju zamieszkania. Konieczne jest również wypełnienie holenderskiego formularza podatkowego, co można zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w zwrotach podatkowych. Po złożeniu wniosku holenderski urząd skarbowy Belastingdienst przystępuje do jego weryfikacji.

Kiedy dostaje się zwrot podatku z Holandii?

Zgodnie z prawem holenderski fiskus ma nawet 3 lata na rozpatrzenie złożonego wniosku, jednak tak naprawdę czas oczekiwania często jest znacznie krótszy. Na szybkość uzyskania odpowiedzi i uzyskanie zwrotu podatku z Holandii w dużej mierze wpływa rzetelne wypełnienie dokumentów. Zazwyczaj średni okres oczekiwania na odpowiedź z urzędu skarbowego wynosi około 12 miesięcy od momentu wysłania deklaracji do Belastingdienst. Zwrot podatku zostaje przekazywany na konto wnioskodawcy.

Co decyduje o wysokości zwrotu podatku z Holandii?

O wysokości zwrotu podatku z Holandii zwykle decydują wysokość zarobków osiągnięta w danym roku podatkowym, a także suma odprowadzonych podatków i składek. Ważna jest również indywidualna sytuacja podatnika, ponieważ jego status rodzinny czy też liczba posiadanych dzieci często wpływają na możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Osoba ubiegająca się o zwrot podatku z Holandii ma także opcję odliczenia kosztów dojazdu do pracy, co zwykle zwiększa uzyskaną kwotę zwrotu. Pracownik może też uzyskać ulgę podatkową wynikającą ze statusu rezydenta podatkowego, gdy co najmniej 90% jego przychodów osiągnął na terenie Holandii.

Możliwość ubiegania się o zwrot podatku przysługuje wszystkim osobom pracującym na terenie Holandii. Sporym udogodnieniem w naszej ocenie jest to, że podatnik ma prawo złożyć wniosek dotyczący przychodów z ostatnich 5 lat.



Holandia

Powrót do listy