PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Poznaj szczegóły z marca i kwietnia. Rząd RP po raz trzeci w tym roku dokonuje zmian w Polskim Ładzie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, które wejdą w życie z początkiem lipca.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Płatnicy nie będą musieli naliczać ulgi dla klasy średniej. Aktualnie obejmuje ona osoby zatrudnione na etacie lub prowadzące własną działalność gospodarczą, których miesięczne przychody wynoszą od 5701 zł brutto do 11 141 zł brutto miesięcznie.

Obniżka podatku PIT do 12%

Aktualnie podatek PIT wynosi 17%. Zgodnie z zapowiedzią zostanie on obniżony do 12%, a zmiany będą miały charakter stały.

Zmiany w składce zdrowotnej 

Zmiana dotyczy przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonych limitów:

  • liniowcy: 8,7 tys. zł
  • ryczałtowcy: 50% zapłaconych składek zdrowotnych
  • podatnicy na karcie podatkowej: 19% zapłaconej składki.

Powrót do wspólnego rozliczania z dzieckiem dla samotnych rodziców

Samotni rodzice znów będą mogli rozliczać podatek wspólnie z dzieckiem i podwójnie korzystać z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 30 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł.

W życie mają wejść również zmiany dotyczące stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach dla wieloetatowców, preferencji podatkowych dla rodziców, opiekunów i dzieci, 1% dla Organizacji Pożytku Publicznego czy kwoty wolnej przy zaliczkach dla składających PIT-2.Bez kategorii

Powrót do listy