PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Świadczenie rozłąkowe a rozliczenie podatku z Holandii? Czym było świadczenie rozłąkowe w Holandii?

 mężczyzna przy dokumentach

Zastanawiasz się, czym było świadczenie rozłąkowe i komu przysługiwało? Kto miał prawo z niego skorzystać? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, które osoby mogły zostać partner fiskalny i jakie warunki trzeba było spełnić, aby ubiegać się o Heffingskorting.

Czym było świadczenie rozłąkowe?

Świadczenie rozłąkowe, znane także jako Heffingskorting, to ulga podatkowa obowiązująca w Holandii do 2023 roku, o którą można było ubiegać się w sytuacji, gdy podatnik nie uzyskał pełnego zwrotu podatku przy indywidualnym rozliczeniu rocznym. Miała ona szczególnie znaczenie dla osób, które osiągnęły wysokie dochody w ciągu roku i z tego względu nie otrzymały pełnego zwrotu środków. Świadczenie rozłąkowe stanowiło część nadpłaconego w Holandii podatku dochodowego, która nie została odzyskana w ramach standardowego rozliczenia. Wsparcie to było dostosowane do sytuacji finansowej podatnika, zależnie od jego dochodów i już opłaconych składek. Ta ulga podatkowa stwarzała możliwość rozliczenia się wspólnie z partnerem fiskalnym, który nie osiągnął dochodu w danym roku podatkowym.

Kto mógł być partnerem fiskalnym?

W holenderskim systemie podatkowym partnerem fiskalnym mogła być osoba, która miała prawo wspólnie z podatnikiem ubiegać się o ulgi podatkowe, takie jak Heffingskorting. Najczęściej był nim małżonek, który automatycznie kwalifikował się do tej roli. Do warunków skorzystania z tej ulgi zaliczano wspólne zameldowanie w Polsce z osobą pracującą w Holandii przez co najmniej 6 miesięcy w roku rozliczeniowym. Jednak jeśli obu partnerów posiadało numer BSN wspólne zameldowanie nie było konieczne. Partnerem fiskalnym mogła zostać również osoba, która żyła w konkubinacie z podatnikiem, mieszkała z nim pod jednym adresem i wspólnie wychowywała dziecko. Istotne było to, aby partner nie posiadał dochodów w danym roku podatkowym, gdyż świadczenie rozłąkowe przysługiwało tym, którzy nie otrzymali pełnego zwrotu podatku.

Jakie dokumenty były potrzebne do ubiegania się o Heffingskorting?

Do ubiegania się o świadczenie rozłąkowe w Holandii konieczne było, aby partner fiskalny posiadał numer BSN niezbędny dla procesu aplikacyjnego. Osoby pozostające w związku małżeńskim musiały przedstawić europejski akt małżeństwa, natomiast podatnicy żyjący w konkubinacie i wychowujący wspólne dziecko powinni dostarczyć europejski akt urodzenia dziecka. Często konieczne było także dostarczenie zaświadczenia o zameldowaniu, które potwierdzało, że partner fiskalny mieszkał razem pod jednym adresem z osobą pracującą w Holandii.

Świadczenie rozłąkowe było formą ulgi podatkowej pozwalającą odzyskać część środków z nadpłaconego podatku dochodowego, których nie udało się uzyskać przy okazji standardowego rozliczenia rocznego. Naszym zdaniem przy ubieganiu się o maksymalny możliwy do uzyskania zwrot bardzo pomocny było korzystanie z usług biura rachunkowego zajmującego się zagranicznymi rozliczeniami podatkowymi. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się do Ciebie pomocny. Podziel się nim z innymi osobami, które pracują i rozliczają się z holenderskim urzędem skarbowym.



Bez kategorii

Powrót do listy