PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

 dokumenty leżące na stole

Rozliczenie PIT 36/ZG dla dochodów uzyskanych za granicą może być skomplikowane, ale nie musi! Jeśli nie chcesz popełniać błędów i narażać się na konsekwencje prawne, przeczytaj, nasz poradnik! Z naszego artykułu, dowiesz się, jakie dokumenty są potrzebne, jak prawidłowo wypełnić PIT 36/ZG i jakie ulgi podatkowe możesz wykorzystać. Zapraszamy!

Skontaktuj się ze specjalistą od rozliczania PIT

Rozliczanie dochodów zagranicznych w formularzu PIT 36/ZG przed polskim Urzędem Skarbowym może być wyzwaniem. Jeśli napotykasz na trudności, pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc do specjalistów od rozliczeń podatkowych. Wiele biur rachunkowych i doradców podatkowych oferuje indywidualne konsultacje, dzięki nie tylko prawidłowo wypełnisz PIT 36/ZG, ale także uzyskasz cenne porady dotyczące ulg i odliczeń podatkowych. Specjaliści od rozliczeń PIT nie tylko pomogą Ci wypełnić formularz, ale również doradzą w kwestii ulg i odliczeń, dzięki którym możesz zmniejszyć należny podatek. Korzystając z ich doświadczenia i wiedzy, możesz zaoszczędzić czas oraz uniknąć potencjalnych błędów, które mogłyby skutkować koniecznością dokonania korekty lub nawet nałożeniem sankcji przez urząd skarbowy.

Przygotuj najważniejsze dane osobowe

Przy rozliczaniu dochodów zagranicznych w formularzu PIT 36/ZG, upewnij się, że masz pod ręką swój numer PESEL oraz dokładną datę urodzenia, ponieważ są to podstawowe informacje wymagane w każdym formularzu podatkowym. Następnie, zbierz wszystkie dokumenty dotyczące Twoich przychodów za ubiegły rok.

Nr PESEL

Numer PESEL jest niezbędny do rozliczenia PIT, ponieważ pełni on rolę unikalnego identyfikatora podatnika w systemie. Każdy obywatel Polski otrzymuje go przy narodzinach, a dla osób, które uzyskały obywatelstwo lub zezwolenie na pobyt, numer PESEL jest wydawany przez odpowiednie urzędy. Numer ten jest potrzebny do weryfikacji tożsamości podatnika. Podczas wypełniania deklaracji PIT, podanie numeru PESEL jest obowiązkowe i umożliwia urzędom skarbowym szybkie sprawdzenie danych osoby oraz przetwarzanie rozliczenia.

Data urodzenia

Data urodzenia również jest wymagana w celu dalszego potwierdzenia tożsamości podatnika oraz zapewnienia, że rozliczenia są dokonywane przez właściwą osobę. Ważne jest, aby podczas wypełniania formularzy PIT dokładnie i bezbłędnie wpisać swoją datę urodzenia. Jest to tym bardziej istotne w przypadku rozliczenia elektronicznego, gdzie systemy automatycznie weryfikują zgodność danych osobowych, a każdy błąd może prowadzić do odrzucenia deklaracji lub konieczności jej korekty.

Przychód zagraniczny za rok ubiegły

Obejmuje on wszelkie środki finansowe, które osiągnąłeś w poprzednim roku podatkowym, niezależnie od ich źródła. Mogą to więc być zarobki z etatu, dochody z działalności gospodarczej, zyski z najmu, emerytury, renty czy inne źródła przychodu. Ważne jest również, aby zgromadzić wszystkie dokumenty potwierdzające te przychody, jest to niezbędne, aby dokładnie i prawidłowo wykazać zarobki oraz inne źródła przychodów uzyskane poza Polską. Warto zgromadzić:

  • zaświadczenie o zarobkach od zagranicznego pracodawcy,
  • dokumenty dotyczące działalności gospodarczej za granicą,
  • dokumenty potwierdzające zapłacony podatek za granicą.

Do rozliczenia PITu niezbędne będą Ci więc dokumenty, mówiące o zeszłorocznych dochodach, a także numer PESEL. Pamiętaj także o tym, że wszystkie informacje na wnioskach muszą być wypełnione zgodnie z prawdą. Jeśli uważasz, że potrzebna Ci pomoc, możesz też skorzystać ze wsparcia specjalisty. Pamiętaj też o dzieleniu się swoimi doświadczeniami z innymi podatnikami!Rozliczenie PIT

Powrót do listy