PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

 praca w wielkiej brytanii - nin

Numer NIN jest niezbędny dla każdej osoby zatrudnionej legalnie na terenie Wielkiej Brytanii. Jak go uzyskać i dlaczego jest to tak ważne? 

Czym jest numer NIN w Wielkiej Brytanii?

National Insurance Number jest brytyjskim numerem identyfikacji podatnika, służącym do zarejestrowania w systemie podatkowym i ubezpieczeniowym osoby zatrudnionej legalnie na terenie UK. Porównując go do polskich numerów identyfikacyjnych, NIN wykorzystywany jest tak, jak nasz numer NIP lub PESEL, a jego posiadanie jest obowiązkowe dla każdego, kto podejmuje pracę w Wielkiej Brytanii, a więc także dla obcokrajowców – bez NIN nie ma możliwości odprowadzania składek na ubezpieczenia czy emeryturę pracownika, a więc także możliwości jego legalnego zatrudnienia.

Numer NIN to 2 litery + 6 cyfr + 1 litera – taki ciąg znaków znajdziesz m.in. na swoich odcinkach tygodniowych wypłaty payslip, rozliczeniach P45 i P60, a także wszystkich dokumentach jakimi posługujesz się w UK. Numer NIN jest niezbędny przy zakładaniu konta w brytyjskich bankach oraz składania wniosków o zasiłek

Jak uzyskać numer NIN?

Numer NIN warto uzyskać w UK możliwie jak najszybciej, dlatego też od razu po przyjeździe warto skontaktować się z biurem Jobcentre i umówić się na rozmowę. Pracownik będzie pytał m.in. o dane personalne, narodowość, miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, dane pracodawcy, okres zatrudnienia i przewidywany okres pobytu w UK. Po rozmowie telefonicznej konieczne będzie jeszcze osobiste pojawienie się na rozmowie w Jobcentre i przedstawienie oryginału dokumentu tożsamości, dokumentu potwierdzającego zatrudnienie oraz dokumentu potwierdzającego zamieszkanie pod wskazanym adresem. 

praca w wielkiej brytanii - national insurance number

Z perspektywy osób rozpoczynających swoją pracę za granicą formalności te są często najbardziej stresującym etapem – pracownik musi porozumieć się z chcącym zatrudnić go pracodawcą, by ten wystawił dokument potwierdzający zatrudnienie, a następnie na jego podstawie uzyskać numer NIN i zgłosić go do pracodawcy w celu dopełnienia formalności. Nieco łatwiej mają osoby poszukujące pracy przez lokalne agencje pracy, które wspomagają w dopełnianiu formalności związanych z uzyskaniem numeru NIN. 

Odpowiedniki National Insurance Number w innych krajach 

Niemalże każdy kraj, w którym podejmujemy się pracy posiada własny odpowiednik polskiego numeru NIP stosowany do identyfikacji podatników i umożliwiający rozliczenia składek na ubezpieczenie oraz podatków. W Belgii numerem takim będzie NN, a w Holandii Sofi-nummer (BSN).

Niemiecki system identyfikacji podatkowej zbudowany jest nieco inaczej – każdemu przyznaje się dwa numery: numer identyfikacji podatkowej die Steuernummer oraz numer identyfikacyjny die Identifikationsnummer, przy czym pierwszy z nich otrzymuje się automatycznie wraz z pierwszym rozliczeniem podatkowym lub po złożeniu odpowiedniego wniosku do urzędu skarbowego, a numer identyfikacyjny (odpowiednik polskiego PESEL) przyznawany jest wyłącznie dla obywateli Niemiec. Numer identyfikacji podatkowej może zmieniać się w zależności od miejsca zamieszkania. 

Planując wyjazd za granicę warto odpowiednio wcześniej dowiedzieć się jakie formalności i numery identyfikacyjne będą niezbędne do legalnego zatrudnienia oraz rozliczeń – w wielu przypadkach im wcześniej zdołasz zorganizować wszystkie dokumenty i złożyć odpowiednie wnioski, tym wcześniej zyskasz pewność że Twoje zatrudnienie jest w pełni legalne i zgodne z obowiązującymi w kraju procedurami. Wielka Brytania

Powrót do listy