PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Kto i kiedy jest zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech?

 klasy podatkowe w niemczech - zwrot podatku

Niemieckie prawo podatkowe nie należy do najprostszych, o czym przekonało się już wiele osób pracujących u naszych zachodnich sąsiadów. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego określany jest terminem „Pflichtveranlagung”, jednak nie wszyscy muszą się z niego wywiązać. O tym, kto powinien złożyć deklarację, decyduje przede wszystkim posiadana klasa podatkowa. Co ważne, nawet jeżeli dana osoba nie ma obowiązku rozliczenia się z urzędem skarbowym, wciąż przysługuje jej prawo do złożenia zeznania i odzyskania kwoty nadpłaconego podatku.

Czym są klasy podatkowe w Niemczech?

W Niemczech istnieje 6 klas podatkowych zależnych od sytuacji życiowej płatnika. Służą do naliczania odpowiedniej kwoty podatku w trakcie trwania stosunku pracy.

Wyróżnia się:

  • I klasę podatkową dla osób żyjących samotnie
  • II klasę podatkową dla osób samotnie wychowujących dziecko
  • III klasę podatkową dla osób mających na utrzymaniu bezrobotnego małżonka
  • IV klasę podatkową dla małżonków o porównywalnych dochodach
  • V klasę podatkową dla jednego z małżonków o wyższych a drugiego o niższych dochodach
  • VI klasę podatkową dla osób o dochodach z co najmniej dwóch stosunków pracy

Kto musi złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech?

Zeznanie podatkowe w Niemczech muszą złożyć osoby, które poza wynagrodzeniem uzyskały wpływy przekraczające 410 € z zasiłku dla bezrobotnych, chorobowego, wychowawczego czy dodatku mieszkaniowego. Obowiązek ten dotyczy również podatników, którzy osiągnęli dochód przekraczający 10 700 €, a w ich karcie podatkowej mają wpisane kwoty w pozycjach 17. lub 20., małżonków rozliczających się wspólnie z kombinacją klas podatkowych 3 i 5 oraz emerytów, którzy otrzymali od państwa kwotę większą niż 1 616 € w danym roku podatkowym. O swoich przychodach poinformować powinni także przedsiębiorcy posiadający zarejestrowaną działalność gospodarczą oraz osoby, które pobierają wynagrodzenie od kilku pracodawców. Termin składania zeznań podatkowych za rok 2022 mija 31 lipca 2023 roku.

Rozlicz podatek z Niemiec z Tax-Pol

W Tax-Pol od ponad 20 lat zajmujemy się rozliczaniem zagranicznego dochodu. Na bieżąco śledzimy zmieniające się z roku na rok przepisy i dostosowujemy do nich nasze usługi. W przypadku rozliczenia podatku z Niemiec służymy pomocą w dopięciu wszelkich formalności biorąc pod uwagę kwestie związane z Kindergeld. Z przyjemnością dzielimy się również wiedzą na tematy poboczne, jak chociażby objaśnienie czym są klasy podatkowe. Osoby, które pracowały w Niemczech i jeszcze nie złożyły deklaracji za 2022 rok, serdecznie zapraszamy do kontaktu.Niemcy

Powrót do listy