PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Kiedy najlepiej zacząć rozliczać się w 2020?

 podatek z zagranicy

Rozliczanie się z podatków przysparza wiele problemów nawet tym, którzy pracują wyłącznie w kraju, na jednej umowie o pracę i poza wypełnieniem PIT-37 nie potrzebują robić wiele więcej. Schody zaczynają się jednak w momencie, gdy źródła naszych przychodów pochodzą także z zagranicy, a obowiązek rozliczenia się zarówno w Polsce jak i kraju zarobków przypada na inne terminy. Z tego też powodu przygotowaliśmy podsumowanie wszystkich terminów, o których należy pamiętać rozliczając się z podatku za granicą. Kiedy najlepiej zacząć rozliczać się w 2020 roku? Podpowiadamy.

 

Rozliczenie podatku z Niemiec

Wielu Polaków pracuje na co dzień w Niemczech, przebywając tam przez znaczną część roku i uzyskując za granicą większość, jeśli nie całą część swoich dochodów. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli posiadasz centrum swojego życia w Polsce, a więc masz tu na utrzymaniu rodzinę czy swoje miejsce zamieszkania, z podatku musisz rozliczyć się zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Standardowo, termin rozliczenia podatku w Polsce przypada na 30.04, choć deklaracje pojawią się w systemie e-Pit znacznie wcześniej. Co jednak z podatkiem rozliczanym w Niemczech?

Obowiązujący termin „Pflichtveranlagung” (obowiązek rozliczenia podatkowego) przypada na 31 lipca 2020 roku. Do tego czasu należy złożyć w miejscowym urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe podsumowujące uzyskane dochody i należny podatek. W Niemczech można starać się także o zwrot podatku z czterech lat wstecz, pamiętając że podstawą do wystąpienia o zwrot podatku z Niemiec są karty podatkowe, które wystawia pracodawca. Do końca 2020 roku będzie można się starać o odzyskanie podatku z lat 2019, 2018, 2017 i 2016.

 

Rozliczenie podatku z Holandii

zwrot podatku

Rok podatkowy w Holandii pokrywa się z rokiem kalendarzowym, podobnie jak w Polsce. Termin rozliczania podatku przypada tam na 31 marca, choć z reguły uważa się ze holenderskie urzędy skarbowe nie wyznaczają konkretnych terminów na składanie wypełnionych druków do rozliczenia podatku. Wspomniany wyżej koniec marca to data istotna dla tych, którzy chcą odzyskać zwrot podatku najpóźniej do końca czerwca tego samego roku. Ci, którzy terminu nie dotrzymają mogą czekać na zwrot od 6 miesięcy do nawet 3 lat. O zwrot podatku z Holandii można ubiegać się do 5 lat wstecz, a więc w 2020 roku będzie to możliwe za lata 2015-2019.

 

Rozliczenie i zwrot podatku z Austrii

Osoby pracujące i uzyskujące swój przychód w Austrii rozliczają swój podatek na podstawie karty podatkowej Lohnzettel (L16), otrzymywanej od pracodawcy do końca lutego w formie papierowej lub do końca stycznia w formie elektronicznej. Przygotowany przez pracodawcę dokument jest formalnym potwierdzeniem uzyskanej wysokości dochodów oraz zaliczek pobranych na poczet podatku w danym roku podatkowym. Termin składania deklaracji mija 30 kwietnia 2020 roku, a podatnicy którzy złożyli wniosek w terminie mogą spodziewać się zwrotu podatku z Austrii w czasie od 2 do 6 miesięcy od złożenia wniosku. Co ważne, Austria, podobnie jak Holandia, uznaje możliwość odzyskania podatku z ostatnich 5 lat – w 2020 roku będzie to możliwe za lata 2015-2019.

 

Do kiedy rozliczyć się z podatku w Belgii?

W porównaniu ze wszystkimi państwami na naszej liście, Belgia podchodzi do kwestii terminów rozliczenia podatków nieco inaczej. Belgijski Urząd Skarbowy wysyła do podatników formularze rozliczeniowe na przełomie września i października, a podstawą do rozliczenia podatku jest karta podatkowa fiche / loonfiche / fiche de remunerations wydana przez pracodawcę. Termin na wydanie takiego dokumentu upływa dla pracodawców do kwietnia kolejnego roku. Po otrzymaniu rozliczenia od pracodawcy, osoby zameldowane w Belgii muszą złożyć deklarację podatkową do końca czerwca 2020 roku, a nierezydenci do listopada 2020 roku. Dokładne terminy w obrębie danego miesiąca mogą ulegać zmianie, dlatego warto śledzić informacje na stronach belgijskiego urzędu skarbowego i rozliczyć się z podatku tak szybko, jak to możliwe.

 

Rozliczanie podatku w Wielkiej Brytanii

Naszą listę zamyka Wielka Brytania, która ze względu na Brexit może okazać się od przyszłego roku najbardziej problematycznym państwem dla polskich podatników. Obecnie nie ma jeszcze informacji dotyczących ewentualnych zmian w zasadach rozliczania się z podatku w UK, dlatego bazując na systemie obowiązującym w 2019 roku, rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa do 5 kwietnia 2020 roku. OO zwrot podatku można ubiegać się po opuszczeniu Wielkiej Brytanii pod warunkiem ,że nie zamierzamy podjąć pracy w danym, rozliczanym roku podatkowym. Procedura zwrotu podatku z UK trwa od 2 do 4 miesięcy od daty złożenia deklaracji, a dokumentami niezbędnymi do rozliczenia są P45 lub P60 lub payslip wystawiane przez pracodawcę.

Im wcześniej po otrzymaniu rozliczenia podatku od pracodawcy rozliczysz się z Urzędem Skarbowym, tym lepiej, niezależnie od kraju, w którym się rozliczasz. Warto o tym pamiętać, a w razie problemów warto skonsultować się z naszym biurem – pomożemy Ci uzyskać zwrot podatku nawet z 5 lat wstecz.Belgia Holandia Niemcy Wielka Brytania

Powrót do listy