PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

Jakie dokumenty są wymagane, kiedy ubiegamy się o zwrot podatku z Niemiec?

 kobieta siedząca przy laptopie

Pracujesz lub pracowałeś w Niemczech i chcesz starać się o zwrot podatku? Zastanawiasz się, jakie dokumenty są niezbędne, aby Twój wniosek został pozytywnie rozpatrzony? Sprawdź, jakie zaświadczenia musisz przygotować, by ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec.

Formularz podatkowy Einkommensteuererklärung

Jeśli chcesz ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec, powinieneś wypełnić formularz Einkommensteuererklärung, który jest odpowiednikiem polskiego PIT-36. Dokument ten służy do zadeklarowania dochodów uzyskanych w Niemczech. W formularzu należy podać wszystkie źródła przychodów, uwzględniając zarówno wynagrodzenie z pracy etatowej, jak i ewentualne dodatkowe zarobki. Warto dokładnie sprawdzić, czy wszystkie wprowadzone dane są poprawne i kompletnie. Formularz ten można wypełnić online lub pobrać druk z urzędu skarbowego.

Dokument Lohnsteuerbescheinigung

Dokument Lohnsteuerbescheinigung to podstawowe zaświadczenie o zarobkach w Niemczech. Zawiera ono informacje o wysokości uzyskanego dochodu oraz kwocie odprowadzonych podatków. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia tego dokumentu każdemu pracownikowi do końca lutego w roku następującym po tym, kiedy został osiągnięty dochód. Zaświadczenie Lohnsteuerbescheinigung jest niezbędne do dokonania rozliczenia i uzyskania zwrotu podatku z Niemiec.

Odcinki wypłat Abrechnung

W przypadku, gdy nie masz zaświadczenia podatkowego Lohnsteuerbescheinigung, możesz starać się o zwrot podatku na podstawie wycinków z wypłat nazywanych w Niemczech Abrechnung. Podobnie jak Lohnsteuerbescheinigung dokumenty te przedstawiają informacje o zarobkach, odprowadzonych podatkach i składkach ubezpieczeniowych.

Zaświadczenie Bescheinigung EU/EWR

Zaświadczenie Bescheinigung EU/EWR to ważny dokument w procesie rozliczania podatku dochodowego dla osób pracujących w Niemczech, które jednocześnie są zameldowane w Polsce. Prezentuje on dochody, które zostały osiągnięte poza Niemcami. Zaświadczenie to można otrzymać w urzędzie skarbowym w Polsce po złożeniu wniosku. Z reguły dokument ten jest wydawany w ciągu 7 dni roboczych. Na podstawie zaświadczenia Bescheinigung EU/EWR niemiecki urząd skarbowy może dokładnie wyliczyć kwalifikację podatkową osoby ubiegającej się zwrot podatku.

Kopia dowodu tożsamości

Przy składaniu wniosku o zwrot podatku, wymagane jest również przedstawienie kopii dowodu tożsamości — np. paszportu lub dowodu osobistego. Pozwala to zweryfikować tożsamość wnioskodawcy. Dokument ten musi być aktualny i zawierać niezbędne dane o podatniku.

Potwierdzenie adresu zamieszkania

Osoba, która chce uzyskać zwrot podatku z Niemiec, powinna także przedstawić dokument potwierdzający jej adres zamieszkania — m.in. rachunek za media, umowę najmu lub inne oficjalne pismo zawierające adres. W ten sposób wnioskodawca może udowodnić, że mieszkał i pracował w Niemczech.

Informacje o koncie bankowym

Należy również pamiętać, aby przekazać dane konta bankowego, ponieważ to jest niezbędne do uzyskania ewentualnego zwrotu podatku. Wnioskodawca powinien podać numer konta wraz z kodem IBAN i BIC.

Procedura zwrotu podatku z Niemiec zwykle trwa kilka miesięcy. Warto w naszej ocenie zwrócić uwagę na staranne wypełnienie wszystkich dokumentów, aby wniosek został bezproblemowo rozpatrzony. Jakie jeszcze zaświadczenia mogą być niezbędne przy ubieganiu się o zwrot podatku z Niemiec? Daj znać w komentarzu.Niemcy

Powrót do listy