Wyjazd z kraju w celach zarobkowych to popularne zjawisko wśród polskich obywateli. Mało jednak który z nich zdaje sobie sprawę z tego, że pracując legalnie za granicą, może odzyskać część lub całość zapłaconego podatku. Warto jednak pamiętać, że wcześniej trzeba rozliczyć się ze swoich dochodów w austriackim Urzędzie Skarbowym.
Niemal każda osoba, która chce odzyskać zwrot nadpłaconego podatku powinna rozliczyć się z austriackim Urzędem Skarbowym. Wiele jednak osób korzysta z możliwości i nie składa deklaracji podatkowej. Prawo podatkowe w Austrii jasno określa, że w niektórych przypadkach nie jest konieczne rozliczenie swoich dochodów, czego konsekwencją jest jednak brak zwrotu zapłaconej zaliczki na poczet podatku.
Obowiązek rozliczenia podatku w Austrii mają przede wszystkim osoby, które posiadają status rezydenta. Oznacza to, że dochód uzyskany na pracy w Austrii wynosi 90% kwoty całej rocznej wypłaty, bądź przepracowały w tym państwie 183 roku kalendarzowego. Z podatku powinny rozliczyć się także osoby, których roczny dochód przekroczył kwotę 11 tysięcy euro bądź miały kilku pracodawców. Nierzadko również sam Urząd Skarbowy w Austrii wzywa podatnika do rozliczenia swojego dochodu – nie ma to nic wspólnego z nieścisłościami, kontrola często jest wybiórcza.
Swojego rozliczenia może także dokonać osoba, która pracowała w Austrii krócej niż ustawowe 183 dni. Ma na to aż pięć lat. Korzysta wtedy z tzw. fikcyjnego nieograniczonego obowiązku podatkowego. Niestety, musi spełnić dodatkowe warunki, aby móc otrzymać zwrot podatku z Austrii. Warto pamiętać, że rozliczyć się z podatku może jedynie osoba, której kraj znajduje się w Unii Europejskiej, jego dochody nie przekroczyły ustawowych 11 tysięcy euro, a także posiada meldunek na terenie Austrii.
Osoby nie posiadające statusu rezydenta mogą całkowicie zrezygnować z rozliczania swojego dochodu przed austriackim Urzędem Skarbowym.
Zwrot podatku w Austrii należy się każdej osobie, która spełnia odpowiednie warunki. Koniecznie musi ona odprowadzać zaliczkę na poczet podatku dochodowego,a także złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe do austriackiego Urzędu Skarbowego. Potrzebny będzie do tego dokument, który wystawia pracodawca, tzw. karta podatkowa. Pracodawca ma obowiązek wystawić ją pracownikowi do końca lutego każdego roku.
Wielu Polaków otrzymuje niemal całościowy zwrot nadpłaconego podatku, głównie dlatego, że ich zarobki nie przekraczają kwoty wolnej od podatku. Często kwota zwrot podatku z zagranicy wynosi ponad tysiąc euro.
Austria nie stoi w tyle za innymi państwami europejskimi i również proponuje swoim podatnikom możliwość odliczenia od podatku niektórych kosztów. Do ulg podatkowych zalicza się przede wszystkim zasiłek na dziecko – jeśli go pobieramy należy to uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Bez problemu można również odliczyć wszystkie koszty związane z przejazdami oraz noclegami.
Zwrot podatku z zagranicy można uzyskać w dwojaki sposób – samodzielnie złożyć wniosek i zeznanie podatkowe w austriackim Urzędzie Skarbowym oraz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy takiej jak nasza. W pierwszym przypadku ryzykujemy popełnieniem poważnych błędów w wypełnianiu zeznania, co potęguje nieznajomość prawa podatkowego Austrii. Nierzadko również kwota zwrotu podatku jest znacznie niższa w porównaniu do tego, co osiągają zewnętrzne firmy. Korzystając z usług zewnętrznej firmy nie musimy się natomiast przejmować załatwianiem wszelkich formalności – robi to za nas specjalista. Dodatkowo można być pewnym, że nadpłacony podatek zostanie odzyskany, nawet 5 lat wstecz! Pomoc przyda się także w momencie, kiedy nie mamy kompletu dokumentów, a kontakt z byłym pracodawcom jest utrudniony – zewnętrza firma rozliczająca podatki z pewnością załatwi wszystkie formalności.
Okazuje się, że niekażdy musi rozliczać się z podatku w Austrii. Z tego obowiązku są zwolnione osoby, które nie mają statusu rezydenta, a ich dochód nie przekroczył 11 tysięcy euro. Warto jednak złożyć zeznanie podatkowe, aby otrzymać zwrot podatku z zagranicy.
Powrót do listy