PL

+48 71 799 50 00

BOK@TAX-POL.PL

LOGOWANIE

 wypełnianie dokumentów

Pracowałeś w Holandii i chcesz się ubiegać o zwrot podatku? Co trzeba zrobić, aby go otrzymać? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia i dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Jak rozliczyć się z holenderskim urzędem skarbowym?

Jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku z Holandii, musisz pamiętać o złożeniu zeznania podatkowego w tym kraju. W tym celu musisz zgromadzić wszystkie dokumenty niezbędne do rozliczenia. Najważniejszymi z nich są karty podatkowe Jaaropgave lub Jaaropgaaf albo ostatni Salaris. Konieczne jest również uzyskanie zaświadczenia o dochodach z polskiego urzędu skarbowego, przedstawiającego zarobki uzyskane na terenie Polski. Przy ubieganiu się o zwrot podatku z Holandii warto rozważyć skorzystanie z usług firmy zajmującej się zagranicznymi rozliczeniami podatkowymi. W ten sposób unikniesz błędów podczas wypełniania dokumentów, a holenderski urząd skarbowy szybciej rozpatrzy Twój wniosek.

Co jest potrzebne do uzyskania zwrotu podatku z Holandii?

Starając się o zwrot podatku z Holandii, należy posiadać numeru BSN (Burgerservicenummer), który jest holenderskim numerem identyfikacyjny obywatela. Nadaje się go każdej osobie mieszkającej w tym kraju lub pracującej na jej terytorium. Numer BSN używa się w wielu interakcjach z administracją publiczną, w tym również z urzędem skarbowym i systemem opieki zdrowotnej. Posiadanie go jest warunkiem koniecznym do rozliczenia się z podatków w Holandii, ponieważ umożliwia on identyfikację podatnika w systemie. Bez tego numeru proces ubiegania się o zwrot podatku może być znacznie utrudniony lub nawet niemożliwy. Podczas składania deklaracji podatkowej w Holandii numer BSN musi zostać podany w karcie podatkowej Jaaropgave lub Jaaropgaaf, aby Belastingdiens mógł prawidłowo przetworzyć wniosek i dokonać zwrotu nadpłaconego podatku.

Jaki jest termin na złożenie deklaracji podatkowej w Holandii?

Termin na złożenie deklaracji w Holandii przypada zwykle 1 maja roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że za rok 2023 deklarację należy złożyć najwcześniej 1 maja 2024. Złożenie w tym dniu gwarantuje szybkie rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji podatkowej. Jeśli złoży się deklarację później, to sprawa będzie trwała dłużej. Warto dodatkowo zaznaczyć, że dopóki nie otrzyma się ponaglenia o rozliczenie ze wskazaniem konkretnego terminu, to ma się 5 lat na złożenie deklaracji. Podczas dostarczenia deklaracji do Belastingdiens należy zachować potwierdzenie, które może się przydać w przypadku ewentualnych zapytań ze strony urzędu.

Kiedy można się spodziewać zwrotu podatku z Holandii?

Zgodnie z przepisami holenderski urząd skarbowy ma do trzech lat na rozpatrzenie wniosku podatnika. Żeby zwiększyć szansę na szybki zwrot podatku z Holandii, warto powierzyć sprawę profesjonalnej firmie. Dzięki doświadczeniu może ona dokładnie sporządzić deklarację, uwzględnić odpowiednie ulgi i w razie konieczności złożyć odwołanie. Przy starannie przygotowanej dokumentacji średni czas oczekiwania na zwrot wynosi około roku od chwili złożenia deklaracji.

W naszej ocenie warto zdecydować się na rozliczenie podatku w Holandii i ubieganie się o zwrot nadpłaconych środków nawet w przypadku krótkiego okresu zatrudnienia w tym kraju. Korzystnym rozwiązaniem wydaje się również skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się tego rodzaju rozliczeniami. Podziel się artykułem z innymi osobami, które chciałby uzyskać zwrot podatku z Holandii.Holandia

Powrót do listy